loading
Naša adresa Kajakárska 1, 92101 Piešťany

Vypadávanie vlasov

Vlasy počas života prechádzajú cyklickými zmenami. Rastová fáza – ANAGEN trvá 3-7 rokov. Vtedy má vlas najlepšiu kvalitu a 80-90 % vlasov na hlave je v rastovej fáze. Potom nasleduje prechodná fáza KATAGEN, keď začína degenerácia dolnej časti folikulu. Trvá približne len 2 týždne a potom nasleduje kľudová fáza TELOGEN, ktorá trvá asi 3 mesiace. V tejto fáze vlas vypadne. Potom sa cyklus znova opakuje a vyrastie nový vlas. Toto je prirodzené vypadávanie vlasov a udáva sa, že denne môže vypadnúť až 100 vlasov.

Trvalé vypadávanie vlasov u mužov najčastejšie spôsobuje androgénna alopécia (AGA). Závisí od genetickej predispozície, vplyvu androgénov, veku a z vonkajších vplyvov hlavne stres. Najvýznamnejším enzýmom ovplyvňujúcim AGA je 5 alfa-reduktáza, ktorá je prítomná v mazových žľazách a vo vlasových folikuloch. Zasahuje do premeny testosteronu na metabolicky aktívnejší dihydrotestosteron (DHT) a ten spôsobuje skracovanie anagénnej fázy vlasov a zvýšený prechod do telogénnej fázy. Nastáva postupne miniaturizácia vlasov – vlasy sú stále tenšie a kratšie.

V tejto fáze sa ešte väčšinou dá spomaliť a zastaviť vypadávanie vlasov vplyvom prípravkov ako je finasterid a minoxidil. Keď už vlasový folikul zanikol a už nevidno ani jemné vlasy na koži, tak už prípravky nepomôžu. V tom štádiu už len vlasová transplantácia vie vytvoriť znova rastúce vlasy na hlave.

 

NORWOOD STUPNICA

Ludwig

LUDWIG STUPNICA

Androgénna alopécia sa vyskytuje aj u žien (FAGA). Je zriedkavejšia. Na rozdiel od mužov, predná vlasová línia váčšinou zostáva zachovaná a redne vrchná časť hlavy. Príčiny vypadávania vlasov u žien sú rôzne a ťažšie sa určuje presná diagnóza.

Transplantácia vlasov je vhodná pri androgénnej alopécii. Pri iných typoch alopécie nemusí byť úspešná a niekedy môže stav aj zhoršiť, preto to treba individuálne posudzovať. Transplantáciou vlasov sa dajú riešiť aj jazvy, napr. po úrazoch, operáciách alebo popáleninách. Úspešnosť je však nižšia ako pri normálnej koži.

Transplantácia vlasov je vhodná pre:

Mužov a ženy
s androgénnou alopeciou

Korekcie jaziev
vo vlasovej časti hlavy

Rôzne typy
vlasov

Na liečbu AGA u mužov máme najlepšie skúsenosti s týmito prípravkami:

Login Account

Already a Medilab Customer?

Invaild email address.

6 or more characters, letters and numbers. Must contain at least one number.

Your information will nerver be shared with any third party.