loading
Naša adresa Kajakárska 1, 92101 Piešťany

Transplantácia vlasov

FUE metóda

Metóda FUE sa začala vo svete používať od roku 2003. Vznikla ako minimálne invazívna metóda odberu, pri ktorej sa manuálnou technikou pomocou ostrej dutej ihly (punch, angl.) s priemerom 0,70 až 1,20 mm navŕtavajú vlasové folikuly. Oproti staršej STRIP alebo FUT technike, pri ktorej sa vyrezal pás kože zo záhlavia a zostala dlhá jazva, je FUE metóda oveľa šetrnejšia a po odbere zostáva len minimálna bodka. Jej viditeľnosť závisí od typu kože, hojenia, veľkosti použitej ihly a hustoty odberu. Pri dĺžke vlasov nad 3 mm sú bodky nenápadné pri správnom postupe odberu.

My sme začali s transplantáciou vlasov v roku 2004. Mali sme výhodu, že sme sa hneď naučili FUE metodu na klinike DHI v Grécku. V tom čase bolo len pár kliník na svete, ktorý začali používať FUE. Najskôr to bola manuálna FUE technika. Neskôr pribúdali rôzne prístroje, ktorými sa navŕtavali štepy. Menili sa aj typy FUE ihiel – ostré, tupé, rôzne veľkosti, rotačné, oscilačné pohyby. Pre nás prišla zmena v roku 2017, keď skúsený belgický vlasový chirurg Dr Jean Devroye
predstavil na kongrese nový WAW FUE system. Po vyskúšaní sme zistili, že sa zlepšil odber a tým aj výsledky, tak sme zmenili našu techniku na WAW FUE.

Naša metóda - WAW FUE SYSTEM

Nový typ ihly sa volá Hybrid Tornado punch – kombinuje výhody ostrých a tupých ihiel v jednom a preto sa s ním dá pracovať rýchlejšie a s menšou traumou pre okolité tkanivo.

Ovláda sa pomocou nožného pedálu. Vďaka špeciálnemu tvaru ihly, výsledkom sú nepoškodené celé folikulárne jednotky s väčším počtom vlasov ako pri obyčajných ihlách.

Pomocou Hybrid Tornado ihly majú štepy priemerne 2,5 vlasu a preto sa dosiahne hustejší efekt.

Napríklad, ak na 1 cm2 sa implantuje 40 štepov, tak to bude hustota 100 vlasov na cm2. Pri bežných FUE ihlách by sme na takú hustotu potrebovali 50 štepov. Takže WAW FUE system pri rovnakej hustote vlasov ušetrí 20% štepov, ktoré sa použijú na väčšiu implantovanú plochu alebo zostanú ako rezerva v odberovej oblasti na neskoršie zákroky.

Pri WAW systeme sa pomocou aplikácie dajú nastaviť parametre pre rôzne typy pokožky a umožňuje počítať štepy priebežne počas odberu.

Keďže štepy sú neporušené, obsahujú všetky potrebné štruktúry, väčšina z nich je schopná rásť hneď po implantácii a zlepšila sa aj úspešnosť uchytenia štepov takmer na 100 %.

Samozrejme dôležitá je aj starostlivosť po zákroku. Aby všetko prebiehalo v poriadku, tak počas hojenia kontrolujeme stav pomocou fotiek na diaľku a keď treba, tak vieme včas poradiť.

Implantácia

Na implantáciu vlasov používame od začiatku implantery, vďaka ktorým sa dá s minimálnou manipuláciou umiestniť vlasové folikuly na správne miesta, dodržať správny smer a uhol vlasu.

Záleží nám aj na rozmiestnení 1, 2 a 3 vlasových štepov v prednej oblasti, aby vlasová línia vyzerala prirodzene a dosiahla sa dobrá hustota.

„Dobrá transplantácia je taká, ktorá nepôsobí umelo a nie je na prvý pohľad jasné, že to je robené.“

Limity transplantácie a naše odporúčania

Problém v transplantácii vlasov sú limity odberového miesta. Vypadávanie vlasov je proces, ktorý sa transplantáciou vlasov nezastaví. Čiastočne sa dá zastaviť alebo spomaliť prípravkami, ale nie každý to chce používať dlhodobo. Takže je pravdepodobné, že bude potrebný aj ďalší zákrok o niekoľko rokov, ak sa plešina zväčší. Pri androgénnej aloplécii to hlavne závisí od genetiky. Pri plánovaní zákroku treba individuálny prístup. Prebrať výskyt alopecie v rodine, posúdiť kvalitu vlasov, zhodnúť sa na tom, čo sa dá spraviť a aká je predstava, očakávanie klienta. Nie vždy je transplantácia vlasov vhodná. Zo skúseností vieme, že pre dobrý výsledok je najdôležitejšia hrúbka a hustota vlasov v odberovej oblasti. Na konzultácii sa dá zmerať tieto hodnoty a podľa toho sa dá odhadnúť či bude lepší alebo slabší výsledok.

Dôležité je správne navrhnutie vlasovej línie. Väčšina záujemcov by chcela mať vlasovú líniu tak ako mali pôvodne, ale to nie je správne. Časom, ak by sa zväčšovala plešina a línia by bola nízko, pôsobilo by to veľmi neprirodzene a väčšia plocha by sa musela implantovať a keďže počet vlasov na odber je obmedzený, tak je to niekedy aj matematicky nemožné. Aby sa zvýšil počet vlasov, tak sa na odber používajú aj iné zdroje, napr. brada, chlpy. My to nerobíme, pretože to esteticky nepôsobí tak ako normálne vlasy.

Posledné roky sa dosť rozšírila FUE metoda vo svete a kliniky súťažia, kto spraví viac štepov naraz a rieši sa len aktuálny stav. Míňa sa veľký počet štepov na prednú oblasť, len aby to bolo nižšie a hustejšie a zabúda sa na to, že počet vlasov je obmedzený. Snažia sa naraz získať prehnané množstvo štepov a to dosiahnu len tým, že vyberajú štepy príliš nahusto a z oblastí mimo bezpečnej odberovej oblasti. V takých prípadoch vzniká viditeľne preriedená odberová oblasť, ktorú nezakryjú ani dlhšie vlasy.
Pri dodržaní bezpečnej odberovej oblasti pri priemernej kvalite vlasov sa dá transplantovať okolo 4000 až 5000 štepov ( to je približne 10 000 vlasov). Keď sa z toho počtu minie len do prednej oblasti 3000 štepov, tak čo zostane na zvyšok hlavy, keď vypadávanie pokročí ďalej? Lieky proti vypadávaniu vlasov nikto nechce brať celý život, tak za pár rokov budú mať problém, aby to vyzeralo normálne. Preto treba postupovať pri transplantácii vlasov rozumne a zvoliť správnu taktiku, aby vlasy vyzerali prirodzene aj po viacerých rokoch.

Transplantácia vlasov je vhodná pre:

Mužov a ženy
s androgénnou alopeciou

Korekcie jaziev
vo vlasovej časti hlavy

Rôzne typy
vlasov

Login Account

Already a Medilab Customer?

Invaild email address.

6 or more characters, letters and numbers. Must contain at least one number.

Your information will nerver be shared with any third party.